Čokoládovo-čokoládová torta
Odmala som zvyknutá, že v nedeľu poobede si doprajeme sladký koláčik – či už kúpený alebo upečený doma. Táto hriešne dobrá čokoládová tortička určite spestrí vaše nedeľné (alebo aj iné) obedové menu. Skladá sa z nadýchaného kakaového korpusu, lahodnej čokoládovej plnky a čokoládovej ganache. Pripravte si ju spolu so mnou! Predtým, ako začnete, odporúčam vám prečítať si celý recept, aby ste vedeli, čo všetko si zabezpečiť a ako si prácu časovo rozdeliť.
Ak by sa vám však piecť nechcelo, tortičku si viete u nás objednať a my vám ju s láskou pripravíme 🙂
Čo budete potrebovať?
mixér na šľahanie, 2 ráfiky s priemerom 16 cm, papier na pečenie, misu, tyčový mixér, tortový podnos (väčší ako 16 cm), potravinársku fóliu, silikónovú stierku, metličku, hladkú cukrársku stierku/nôž, nôž na prerezanie korpusov; voliteľné: cukrárske vrecko, transparentnú vysokú fóliu na zákusky, otočný stojan
Suroviny
- Na korpus:
- 5 vajec
- 200 g hladkej múky (môžete nahradiť bezlepkovou múkou)
- 5 g kypriaceho prášku do pečiva
- 25 g kakaa
- 200 g kryštálového cukru
- 60 g vody
- 60 g rastlinného oleja (repkového alebo slnečnicového)
- štipka soli
- Na krém:
- 500 g smotany na šľahanie 33%
- 250 g kvalitnej čokolády podľa vašich preferencií
- 500 g mascarpone
- Na ganache na obter:
- 200 g tmavej čokolády
- 200 g smotany na šľahanie 33%
- Zdobenie podľa vlastnej fantázie - čerstvé ovocie, čokoládky, cukrové posypy
Postup
Deň vopred (najlepšie večer) si pripravíme čokoládovú ganache na krém. Do väčšej misy si nalámeme čokoládu a zalejeme ju horúcou smotanou. Silikónovou stierkou vymiešame do hladka. Ak nám ostali nerozpustené väčšie kusy čokolády, celú ganache ešte mierne zahrejeme. Potom jemne mixneme s tyčovým mixérom, vďaka čomu sa zbavíme prípadných drobných kúskov neroztopenej čokolády a prikryjeme potravinárskou fóliou (tak, aby sa dotýkala ganache).
Na druhý deň si ako prvé upečieme korpusy. Pripravíme si dva ráfiky, ktoré si položíme na papier na pečenie a ten obtočíme okolo ráfika.
Dôkladne si oddelíme bielky od žĺtkov. Do misy kuchynského robota (alebo do väčšej misy, ak budeme používať ručný mixér) dáme bielky, štipku soli a kryštálový cukor. Šľaháme na lesklý (nie úplne tuhý) sneh. Na miernych otáčkach zašľaháme žĺtky, vodu a olej. Preosejeme zmes múky, kakaa a prášku do pečiva a metličkou zľahka vmiešame. Ráfiky položíme na plech. Cesto do nich rovnomerne rozdelíme a silikónovou stierkou uhladíme od stredu ku krajom. Dáme piecť na 170 °C cca 25 minút (skontrolujeme pomocou špáradla, či sa cesto už nelepí).
Korpus si môžeme upiecť aj v jednom ráfiku, ale takto oddelene sa pečie kratšie a zdá sa mi byť viac nadýchaný.
Hladkou cukrárskou stierkou/nožom prejdeme dookola ešte horúceho korpusu, ráfik nadvihneme (malo by to ísť bez problémov). Následne si na korpus položíme mriežku a pretočíme ho na ňu. Opatrne odlepíme papier na pečenie a necháme úplne vychladnúť.
Keď už máme korpusy vychladené, pripravíme si krém. Do misy kuchynského robota (alebo do väčšej misy, ak budeme používať ručný mixér) prelejeme ganache a mascarpone. Najprv vyšľaháme na nižších otáčkach, aby sa mascarpone spojilo s ganache a postupne pridávame rýchlosť až na maximum. Netrvá to dlho, tento krém je vyšľahaný pomerne rýchlo. Hotový krém ešte premiešame so silikónovou stierkou a preložíme do cukrárskeho vrecka bez špičky (spodok len odstrihneme).
Korpusy si pretočíme naspäť na spodnú stranu a vrchnú časť (len tú „šupku“, ktorá sa na vrchu vytvorila) zrežeme. Malo by to ísť ľahko dole. Obidva korpusy prerežeme na polovicu, čím nám vzniknú 4 pláty.
Teraz sa môžeme rozhodnúť, či chceme pláty ešte niečím zvlhčiť. Môžeme použiť obľúbený džem, uvarené kakao, ktorým len jemne pokropíme korpusy, prípadne ak bude torta pre dospelých môžeme použiť rum alebo likér.
Nasledujúce kroky sú skôr tipmi, ako dosiahnuť dokonale rovnú tortu, takže ich môžete vynechať, ak nemáte k dispozícii vysokú transparentnú fóliu. Na tortový podnos položíme rovnako veľký ráfik, v akom sme piekli a zvnútra ho vystelieme vysokou fóliou. Na podnos nanesieme trochu krému, aby sme spodný korpus „prilepili“ o podnos. Keď sme piekli korpusy oddelene, máme k dispozícii dve spodné rovné časti, ktoré použijeme na spodok a na vrch. Keď sme piekli len jeden korpus, tortu skladáme opačne (spodok bude vrch).
Tortu skladáme klasicky – korpus (ak chceme pokropíme), krém, korpus, krém, korpus, krém, posledný korpus tak, aby bola spodná rovná časť na vrchu. Ten zatrieme krémom a obalíme potravinárskou fóliu. Takto naplnenú tortu necháme stuhnúť aspoň 3 hodiny v chladničke.
Po stuhnutí si pripravíme ganache na obter – rovnakým spôsobom, ako sme pripravovali ganache na krém, ale už ju nebudeme prikrývať fóliou ani dávať do chladničky. Necháme ju len mierne vychladnúť (ak máte teplomer, tak na cca 30 °C) a polovicu z nej nalejeme na vrch torty, ktorú sme už zbavili ráfiku aj fólie. Cukrárskou špachtľou/nožom prejdeme dookola, aby nám stiekla aj na boky. Ak máme k dispozícii otočný stojan, je to skvelá pomôcka. Boky si následne tiež zatrieme a tortu dáme do chladničky na 15 minút. Ak nám dovtedy zvyšná ganache príliš stuhne, mierne si ju zohrejeme. Nanesieme druhú finálnu vrstvu a uhladíme. Nemusíte sa trápiť s uhladením do hladka, jemné nedokonalosti tortám pristanú 🙂
Tortičku si ozdobíme podľa vlastnej fantázie. Ak vám ostalo trochu ganache po obtieraní, môžete si ju vyšľahať a ozdobnou špičkou naniesť na tortu, osviežiť ju čerstvým ovocím či spestriť rôznymi cukrárskymi posypmi.